به چه موضوعاتی به عنوان خبر جعلی باید در اینترنت مشکوک شویم
به چه موضوعاتی به عنوان خبر جعلی باید در اینترنت مشکوک شویم

به چه موضوعاتی به عنوان خبر جعلی باید در اینترنت مشکوک شویم، با توجه به گستردگی اخبار در دنیای واقعی و مجازی، شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چطور می‌توان صحت مطالب و اخباری که در توئیتر، اینستاگرام، تلگرام، واتس‌آپ و حتی در سایت‌های مختلف منتشر شده است را نشان داد؟ امروزه بسیاری از سایت‌ها و وب‌سایت‌های معتبر خارجی این کار را انجام می‌دهند اما در حوزه اخبار بین‌المللی، اکنون تنها یک سایت در ایران است که به دنبال این موضوع بوده تا صحت و درستی مطالب و اخبار منتشر شده را تایید کند. این سایت معتبر فکت نامه نام دارد که به دنبال آن است تا صحت و درستی اخبار منتشر شده را آشکار کند.

سنجش درستی خبر منتشر شده

در ابتدا باید درباره هر خبر و مطلبی شک کنیم: یکی از عاقلانه‌ترین کارها این است که به همه خبرها و مطالب منتشر شده شک کرد، در واقع اول باید به منبع خبری اعتماد کنید. هرچه اعتماد شما به منبع خبری بیشتر باشد در مقابل میزان شک و تردید شما درباره آن موضوع کاهش پیدا می‌کند.

به چه موضوعاتی مشکوک شویم:

  1. موارد خیلی عجیب و ادعاهای بزرگ مشکوک‌برانگیز هستند؛ باید به اخباری که ادعاهای بزرگ و خارج از منطق و عقل دارند شک کنید و نباید به راحتی آن‌ها را بپذیرید. بهتر است درباره اخبار عجیب و مشکوک تحقیق بیشتری کنید، بعد از اینکه اطمینان حاصل کردید که اخبار موثق بوده می‌توانید آن را انتشار دهید.
  2. منابع خبری باید مهم باشند؛ حتما باید چک کنید که این خبر و مطلب از چه منبعی منتشر شده است، آیا این منبع قابل اعتماد بوده؟ آیا این منبع معتبر است یا در دسته منابع زرد و حاشیه‌ای قرار گرفته است؟
  3. در گوگل جست‌وجو کنید: حتما تیتر خبر را در گوگل جست‌جو کنید تا از صحت و درستی آن آگاه شوید. به هیچ عنوان مطلبی را چشم بسته قبول نکنید، سعی کنید در رابطه با مطلب مورد نظر تحقیق کنید و در این میان هم به شایعات توجه نداشته باشید.
  4. حواس‌تان به مغالطه‌ها باشد: اخباری که گزافه‌گویی و بزرگی می‌کند قطع به یقین قابل اعتماد نیست و باید دریاره آن تحقیق بیشتری انجام دهید.
  5. در نقل قول‌ها به حوزه تخصصی افراد توجه داشته باشید؛ اگر در متن خبر نقل قول از شخصی بود باید به نام فرد و اینکه آیا این شخص یک شخص معتبر و به نام است توجه داشته باشید. نباید هر نقل قولی را از هر کسی پذیرفت، در این زمینه باید به تخصص کسی که نقل قول را بیان کرده توجه کنید.
  6. استفاده از کلمات نامفهوم؛ غلط املایی و آمارهای اشتباه و فریبنده می‌تواند نشان‌دهنده دروغ بودن و زنگ خطر مطلب منتشر شده باشد.

اما برای اینکه محتوای جعلی برای ما نمایش داده نشود و بتوانیم بدرستی در اینترنت سرچ کنیم ما یک مقاله تحت عنوان تکنیک و نحوه صحیح سرچ در گوگل و توئیتر را برای شما تهیه کرده ایم تا بتوانید با نحوه درست سرچ در گوگل آشنا شوید.